Perekonnaõigus


Küsimus: Kas on võimalik elatise vähendamist taotleda kohtu kaudu?26.01.2012

Mul on eelmisest kooselust tütar, kes nüüd 2011. aastal taotles kohtu kaudu elatise, summaks määrati siis 139 eurot ja veel aasta tagasiulatuvalt. Praeguse elukaaslasega on mul kaks last 1-aastane ja 3-aastane poeg. Kahjuks saan ma hetkel ainult miinimumpalka ja tahaks kohtu kaudu taotleda elatise vähendamist. Kas selline asi on üldse võimalik ja on lootust, et seda ka vähendatakse, kuna kannatavad mu teised lapsed. Oleksin nõus maksma igakuiselt väiksemat summat ja kas oleks võimalik kuidagi seda aastast maksmist tagant järgi kustutada? Mul tõesti pole võimalik seda maksta. Muidugi sellega ka veel teine probleem, ema takistab lapsega suhtlemist, kas selleks saab ka kohtu kaudu kuidagi lahenduse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 102 lg 2 kohaselt võib kohus mõjuval põhjusel elatist vähendada alla miinumummäära, muuhulgas juhul, kui vanema teine laps (teised lapsed) osutuks peale elatise väljamõistmist miinimummääras varaliselt vähem kindlustatuks kui elatist saav laps. Siinkohal tuleb muidugi märkida, et üldjoontes kohtud alla miinimummäära elatist ei vähenda ja arvesse läheb ka Teie praeguse elukaaslase sissetulek uuest kooselust sündinud laste kindlustatuse määramisel.

Kui lapse ema takistab lapsega suhtlemist, tuleks esmalt pöörduda oma murega elukohajärgse lastekaitsespetsialisti poole, kes üritab vanemaid suhtlemiskorra osas lepitada. Kui see tulemuseni ei vii, tuleb suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand