Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lahutamata abielu korral saab mees mulle lapsega kokkusaamise tingimusi seada?29.01.2012

Tere.
Elan abikaasast lahus, meie 16-aastane poeg aga elab isa juures, sest temale kuulub korter, kus varem koos elasime. Kas mul on õigis külastada oma poega tema alalises elukohas, ehk siis mehe korteris? Kui palju tohib abikaasa seada tingimusi, millal ma poega külastan ning kuidas ja kui kaua ma sellest temale ette teatan? Me ei ole ametlikult lahutatud. Täna näiteks, kui poeg oli haigeks jäänud ja mind näha tahtis, ei andnud mees mulle luba teda külastada. Põhjendas sellega, et ma ise lahkusin kodunt. Samas ka tema ise ei ela tegelikult koos pojaga, vaid elab korteris, mille on üürinud koos teise naisega.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Asjaolu, kas olete oma abielu lahutanud või mitte, ei oma lapsega suhtlemise seisukohast mingisugust tähtsust. Teil, kui lahus elaval vanemal, on õigus oma lapsega suhelda ja teine vanem Teid selles takistada ei tohiks. Kui aga praktika on selliseks kujunenud, peaksite tegema abikaasale ettepaneku kindlaks määrata lapsega suhtlemise kord. Kui ta sellega ei nõustu ja teeb endiselt suhtlemisele takistusi, tuleb suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand