Perekonnaõigus

Küsimus: Kui lapsevanem läheb elama välismaale, kas 16-aastast noort võib jätta Eestisse üksinda elama?07.02.2012

Kui lapsevanem, kellel on ainuhooldusõigus, läheb elama välismaale, kas ta võib jätta oma 16-aastase lapse Eestisse vanema elamispinnale üksinda elama? Loomulikult kõik ülalpidamiskohustused on täidetud. Kuid mind huvitab just, et kas 16-aastast võib juriidilisest seisukohast jätta Eestisse üksinda elama?

Tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse kohaselt lasub vanemal nii õigus kui ka kohustus oma lapse eest hoolitseda. Samas ei ole üheski Eesti seaduses määratud, millises vanuses võib laps üksi kodus olla ja üksinda elada. Seega on pigem tegemist tõlgendamise küsimusega, kas lapse heaolu on tagatud, kui ta elab üksinda vanemast eraldi. Kindlasti peavad lapsele olema tagatud piisavad materiaalsed vahendid ja võimalus pöörduda abipalumiseks mõne lähedase täiskasvanud isiku poole, kes elab temaga samas riigis, eelistatult vahetus läheduses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand