Perekonnaõigus

Küsimus: Kui suured on isa õigused laste elu otsustamisel?08.02.2012

Tervist.
Olen elukaaslasega koos elanud vabaabielus 9 aastat ja meil on sellest 2 last - poeg 5- ja tütar 8-aastane. Nüüd on suhe erinevate põhjuste pärast läbi. Olen rahaliselt toetanud neid praegu piisavalt ja lapsed saanud igakuiselt 7-10 päevaks enda juurde. Probleem nüüd selles, et naine tahab kolida ära koos lastega Tartusse (praegu elame 40 km linnast väljas). Kuna töötan praegu välisriigis, siis ei ole enam nendega koos nii palju võimalik olla. Seda soovivad ka lapsed. Raskemaks teeb olukorra ka see, naisel on epilepsia ja arvan et ta ei tule linnas nendega toime nii rahaliselt kui ka muudel põhjustel (laste kooli ja lasteaeda viimine ja muud sellised tegevused). Ei ole ka lapsed harjunud ise linnas liiklema ja olema ja elama. Olen pakkunud erinevaid lahendusi välja aga neid ei võeta üldse kuulmagi. Sooviksingi teada, kui suured on minu õigused selliste asjade otsustamisel ja palju loeb laste tahe? Kas ta saab nad ilma minu nõusolekuta sinna elama viia? Olen lihtsalt mures, et lastele on see liialt suur muutus ja šokk. Praegu elab naine korralikus korteris ja mina Eestis olles suures majas. Olen isegi olnud valmis neid 100% üleval pidama, et ta neid minu juurest ära ei viiks. Ei soovi asjaga päris kohtusse minna ja seda veel inetumaks muuta kui mul selleks ka õigus oleks.
Suured tänud ette.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldjoontes ei saa lapsi alaliselt kasvatavat vanemat keelata elukohta vahetamast, niikaua kui ta võimaldab lastest lahus elavale vanemale lastega kohtumist. Seega ei saa Te otseselt keelata laste ema kolimist teise linna, küll on Teil aga õigus nõuda lastega kohtumist piisavas mahus. Kindlasti tuleb selliste otsuste tegemisel arvestada ka laste arvamust, kuna laste heaolu säilitamine on peamine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand