Perekonnaõigus

Küsimus: Kui isa ei ole mitme aasta jooksul meiega seotud, kas välismaale minekuks on ikka tema luba vaja?09.02.2012

Tere.
Lapse isaga lõpetasin suhtlemise, kui laps sai aastaseks. Praegu laps üheksa aastane. Sai ka alimendid välja nõutud, mida isa maksis paar aastat. Ta pole lapse kasvatamisel osalenud ega teda peale aastaseks saamist näinud ja laps teda ka ei tunne. Ka vanavanemad pole lapsega suhelnud. Lapse isaga me abielus ei olnud ja et ta last toetanud pole, pole ma ka asja kohtusse andnud. Töötan ja saame hakkama. Küsimus, kas välismaale minekuks pean ka temalt nõusolekut taotlema, meil ju lapsega erinevad perekonnanimed. Praegune abikaasa peab teda oma lapseks ja võtaks oma nimele. Olen siit foorumist lugenud, et jällegi nõusolekut vaja, aga kui lapse isa keeldub, kuidas siis käituda. Laps ja isa ju ei tunnegi teineteist, kas sellisel juhul käib see protseduur kuidagi teisiti. Kõike head soovides.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kõigi eelduste kohaselt on Teil ja lapse isal ühine hooldusõigus, millest tulenevalt peate last puudutavad otsused ühiselt vastu võtma. Seega on igal juhul vaja lapse isa nõusolekut, kaasa arvatud juhul, kui isik pole lapse vastu huvi üles näidanud. Kui lapse isa peaks keelduma, saate pöörduda kohtusse ja taotleda otsustusõiguse üleandmist antud küsimuses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand