Perekonnaõigus

Küsimus: Kas on olemas kaashooldusõigus seaduse mõttes?20.02.2012

Tere!
Kuna elan kandis, kuhu mu 3-aastane laps kohe ei saanud lasteaeda, siis pidi ämm (lapse isa ema) võtma ta enda juurde hoida ja lasteaeda (vahemaad on suhteliselt pikad). Lapse isaga oleme lahutatud, lapse isa elab välismaal. Ämm palus kirjutada mul kaashooldusõiguse avalduse kirjalikult, et näiteks lasteaiamaksu saaks tema tagasi küsida linnavalitsuselt. Küsingi nüüd, et see aasta saab laps nüüd minu kanti lasteaeda ja minu juurde elama, kas see avaldus võimaldab ämmal last kinni hoida mingil viisil ja mitte mulle andmast või kas selline nimetus nagu "kaashooldusõigus" on üldse olemas, olen proovinud netist otsida, ei leia? Olen lapse täiehoolduslik ema ja isa samuti.

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Seaduse mõttes „kaashooldusõigust“ kui sellist olemas ei ole. Seega kirjeldatud avalduse koostamine mingisugust õigusvõimet ei oma, samuti pole ma kindel, kas lapse vanaema selle alusel linnavalitsuselt lasteaiamaksu tagasi saab. Siiski jätaksin võimalike komplikatsioonide ärahoidmise huvides pigem sellise avalduse kirjutamata, kuigi sellise paberiga ei ole lapse vanaemal Teie kui lapse vanema suhtes õigust kaasa rääkida lapse elukoha valikul tulevikus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand