Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas toimub eluaseme ja sellega seotud laenu jagamine lahutuse korral?29.02.2012

Oleme 25 aastat abielus, abieluvaralepingut sõlmitud ei ole. Seitse aastat tagasi ostsime pangalaenuga maja ja müüsime selleks ka kaks korterit, mis olid meil muretsetud varem, samuti abielu ajal. Laenuvõtja on abikaasa, sest mina sel ajal ei töötanud (kasvatasin siis nelja last, kellest praegu kaks on täiskasvanud).
Kuna abikaasa süvenev alkoholism muudab meie edasise kooselu üha küsitavamaks, soovin teada, millised on minu õigused ja kohustused antud eluasemele abielu lahutamisel. Majale on seatud hüpoteek ja umbes miljoni krooni ulatuses võlga on veel maksta, samas mina laenu kaastaotleja ei ole.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui maja on soetatud abielu ajal, nagu Teie kirjeldusest nähtub, kuulub nimetatud kinnisvara Teie ja abikaasa ühisvarasse, millest tulenevalt kuulub see lahutamise korral võrdses osas jagamisele. Pangalaen, mille eest on maja soetatud, on võetud perekonna huvides ja selle eest vastutate abikaasaga solidaarselt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand