Perekonnaõigus

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui ema on viinud lapse Soome ilma isa teadmata?29.02.2012

Tere.
Oleme elukaaslasega lahus elanud juba 4 aastat, meil on 6-aastane ühine poeg. Maksan kohtu poolt määratud elatisraha. Lapsega külastusi pole kohtu poolt kokku leppinud, on ainult suusõnaline kokkulepe. Algul, kui elukaaslane ära läks, ei näidanud ta last pea aasta, kuid siis ikka oli mõned korrad võimalik kokku saada. Suvel oli poeg nädala siin ja ka nüüd jõulude ajal. Lapse ema elab koos pojaga Soomes, kuigi ma pole nõusolekut andnud. Teadaolevalt käib poiss Soomes lasteaias. Kui olen küsinud, kus elavad, öeldakse, et pole sul vaja teada. Käisin enne uut aastat poisiga hambaarsti juures. Minu suureks üllatuseks helistas hambaarst, et teil pole ravikindlustust. Sellest järeldust tehes helistasin valda, kus selgus, et nad pole enam valla registris. Nüüd siis küsimus, kas isal polegi mingit õigust ja ema võib lapse Soome viia ilma isa nõusolekuta. Mida teha, kuhu pöörduda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanematel on ühine hooldusõigus, peaks lapsega välisriiki elama asumisel kindlasti olemas olema teise vanema kirjalik notariaalses vormis nõusolek. Kui seda ei ole, on tegemist lapse ebaseaduslikult välisriiki viimisega ja sellele kohaldub juba rahvusvaheline lapserööv. Eeltooduga tegeleb Justiitsministeerium, seega pöörduge oma murega nende poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand