Perekonnaõigus

Küsimus: Kas vara jagamist võib algatada ka pärast lahutust?01.03.2012

Tere,

On selline küsimus, et isa lahutas hiljuti oma eksabikaasast, kellega ta on lahus olnud juba üle 27 aasta. Abielu lõpetamisel märkisid mõlemad osapooled, et ei soovi vara jagada. (Isa nimel maja, mida ei ole koos soetatud). Kas on kohustuslik varade jagamine, kui kumbki osapool seda ei soovinud. Või kas eksnaisel on õigus ümber otsustada ja näiteks pool majast nõuda? Või mis saab siis, kui maja on kirjutatud isa poolt tütre nimele?
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühisvara võib jagada nii abielu lahutamisega samaaegselt kui ka peale abielu lahutamist. Kindlasti ei ole ühisvara jagamine kohustuslik, kui osapooled seda ei soovi. Küll on aga lahutatud abikaasal õigus nõuda ühisvara jagamist 30 aasta jooksul peale lahutamist, vastasel juhul nõue aegub.

Selleks, et ühisvarasse kuuluvat kinnistut kinkelepinguga oma tütrele kinkida, on vajalik ka teise abikaasa nõusolek. Kinkimise tulemusena kuulub kinnistu kinkesaajale ega ole enam ühisvara.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand