Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lahutusega nõustumiseks on abikaasal õigust nõuda korterit omale?09.03.2012

Minu vanemad ei ela enam koos 10 aastat, kuid on ikka veel abielus. Nüüd isa otsustas, et tahab lahutust. Tema nimel on ka korter, kus elab ema. Isa ütles, et korterist ei pea veel välja kolima, aga müügi korral tahab tema saada pool summast. Kas emal on õigus nõuda isalt kinkelepingu sõlmimist, et korter kingitaks talle, muidu lahutusega ei nõustu? Korteris elavad veel ühised lapsed, kes on täiskasvanud. On emal veel mingeid võimalusi korter endale saada, et äkki ükspäev öeldakse koli välja?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lahutusega mittenõustumine ei ole väga mõttekas, kuna sellisel juhul pöördub lahutada sooviv abikaasa kohtusse, kus abielu lahutatakse igal juhul. Kui Teie poolt nimetatud korter kuulub abikaasade ühisvarasse, on tõepoolest ühisvara jagamisel mõlemal abikaasal sellele võrdne õigus. Muidugi võib ühisvara jagamisel võrdsuse põhimõttest kõrvale kalduda, kuid see eeldab ilmselgelt mõlema abikaasa nõusolekut.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand