Perekonnaõigus

Küsimus: Kas pensionärist lapse isa peab maksma elatisraha?09.03.2012

Tere. Kui lastele nõuda elatisraha mehelt, kes on pensionil, kas ta peab seda maksma ja kas minul tuleb ka selleks tasuda kohtu tasusid? Palju saaksin pensionärilt raha nõuda?
Tänan

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alaealise lapse ülalpidamiskohustus on tema vanema nö absoluutne kohustus oma lapse ees, millest reeglina vanemat väga mõjuva põhjuseta ei vabastata. Usun, et ülalpidamiskohustuse täitmisest ei vabasta ka asjaolu, et vanem on pensionär.

Elatise väljamõistmise taotlemine on riigilõivuvaba, seega puuduvad Teil kohtusse pöördumisel igasugused kulud (eeldusel, et Te ei kasuta hagiavalduse koostamisel õigusabi). Elatise suurus oleneb lapse vajadustest, seadusega sätestatud miinimumelatis ühele lapsele kuus on käesoleval hetkel 145 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand