Perekonnaõigus

Küsimus: Kas pean lubama 1.5-aastase lapse isaga kaasa või peaksid nad minu juuresolekul kohtuma?16.03.2012

Mul on pooleteist aastane laps, kelle isast kolisin lahku 2 kuus tagasi. Hooldusõigus on meil ühine, kuna pole ametlikult veel midagi ajanud, aga lapse eest olen siiani hoolitsenud mina. Laps on väike ja harjunud minuga kogu aeg koos olema. Lapse isa ei soovi teda minu juuresolekul külastada, vaid soovib temaga ära minna. Mina aga arvan, et laps on selleks liiga väike ja ta ei ole võimeline tema eest hoolitsema. Kas mul on õigus mitte lubada teda lapsega lahkuda? Millised on lapsega aja veetmist reguleerivad seadused sellises vanuses lapse puhul? Kas sotsiaaltöötaja saab mind kohustada laps isaga kaasa anda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Otseselt seadus lapsega suhtlemise eripärasid tulenevalt lapse vanusest ei reguleeri. Üldjoontes on mõlemal vanemal nii õigus kui ka kohustus lapsega isiklikult (st teise vanema juuresolekuta) suhelda, kuid kindlasti peaksid vanemad suhtlemiskorras kokku leppides arvestama lapse vanust. Seega sisuliselt on lapse isal õigus nõuda lapsega kohtumist Teie juuresolekuta, kuid sellegipoolest tuleks esikohale seade lapse heaolu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand