Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas tõestada peres toimuvat vaimset terrorit?19.03.2012

Lugesin teie lehel kõiki nõuandeid.
Kuidas töestada kohtus, et perekonnas on vaimne terror?
Peres on 20- ja 5-aastane laps ja vanemad on vabaabielus, korter ostetud nii, et pool on ema ja pool on isa omand.
Mees on pool ajast kodust ära, töötab meremehena, kui koju laekub siis on mõni üksik päev kaine ja olenemata ta olekust, on ikkagi ainult solvangud ja mõnitamised suunatud emale, mida alaealine laps peab pealt kuulama. Ema kaitseks on välja astunud ka 20-aastane poeg, kes käib ajateenistusest nädalavahetustel kodus.
Mees on olnud psühhiaatriahaiglas kolm korda patsiendina sees suitsiidikatsetega ja vaimse ebastabiilsusega.
Ema soov on lapse ainuhooldajaks saada ja samas ka taotleda lapsele elatist. Ainukeseks tõestuseks kohtule oleks salvestatud solvavad sõnumid ja sõbrannale pihtimised. Sõbranna on nõus tulema kohtusse tunnistajaks.
Kas kohus võtaks kõiki neid asjaolusid arvesse mu ütluste põhjal?
Küsimus esitatud ema tagala kindlustamiseks seoses kolimisega välisriiki koos alaealise lapsega.
Tänan Teid ette vastuse eest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks on vaimset ja isegi füüsilist vägivalda kohtus äärmiselt keeruline tõendada, kui puuduvad otsesed tõendid (vastava menetluse algatamise politseis). Samas Teie situatsioonis oleks mõistlik taotleda kohtult järelepärimiste tegemist haiglasse, kus laste isa on viibinud. Kui haiglas viibimine leiab tõendust, võib see asjaolu omada tähtsust lapse ühise hooldusõiguse lõpetamisel ja Teile hooldusõiguse täielikul üleandmisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand