Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas fikseeritakse lahutuse korral vanemate kohustused laste ees, kui on abieluvaraleping?02.04.2012

Tere,
Oleme abielus ja abielu alguses on sõlmitud ka abieluvara leping.
Abielu jooksul pole vara soetanud kumbki osapool. Peres on 2 last. Kui nüüd tekib olukord, et minnakse lahku, kas kolitakse eraldi või lahutatakse abielu, siis kuidas oleks võimalik fikseerida see, et laste isa kindlustaks ülejäänud pere elamispinnaga, maksaks laste tulevikus koolituskulud jne? Kuidas peaks protsessi alustama?
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Laste isal puudub seadusest tulenev kohustust muretseda lastele peale lahkuminekut elamispind, seega sellise tulemuse saavutamiseks peate jõudma laste isaga kokkuleppele. Kui lapsed asuvad peale lahkuminekut elama emaga, on emal seadusest tulenev õigus nõuda laste ülalpidamiseks laste isalt igakuist elatist, mille ulatus määratakse kindlaks lapse vajadustest tulenevalt. Elatise suuruse arvestamisel lähevad arvesse ka kulutused laste eluasemekuludele, nt üür ja kommunaalkulud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand