Perekonnaõigus

Küsimus: Kas abielus olles ja lahus elades saab isalt lastele elatisraha nõuda?03.04.2012

Tere! Olen abielus olnud 18 aastat. Enamus ajast on mehel alkoholiprobleemid, millega kaasneb vägivaldsus. On pikki perioode, kus ta ei tööta. Eelmise aasta lõpus läks asi nii hulluks, et kolisin kahe tütrega (15 ja 17) tema juurest ära. Lapsi ei ole ta mitu kuud enam rahaliselt toetanud. Soovin abielu lahutada, kuid mees ei ole nõus asja lihtmenetluse korras tegema. Kui ma peangi nüüd abielu lahutamiseks kohtu poole pöörduma, siis millal ma võin mehelt lastele elatisraha nõuda? Kas ka abielus olles, kuid lahus elades, võib mehelt lastele elatist nõuda, ja kuidas seda tehakse?
Ette tänades vastuse eest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise nõudmise seisukohalt ei ole oluline, kas olete endiselt abielus või mitte. Määravaks on asjaolu, et ülalpidamiseks kohustatud isik vabatahtlikult oma ülalpidamiskohustust ei täida. Elatise väljamõistmiseks tuleb esitada kohtule vastav hagiavaldus või esitada läbi E-toimiku avaldus maksekäsu kiirmenetluses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand