Perekonnaõigus

Küsimus: Kas on võimalik lahutada abikaasast, kes on raske puudega ja kas vanadekodu arveid peab ka abikaasa maksma?13.04.2012

Kas on võimalik oma abikaasast lahutada, kui ta on raske puudega? Juhul kui abikaasa asub elama vanadekodusse, kas lisaks lastele on ka naisel, kes samuti pensionär, kohustus katta mehe elamiskulud vanadekodus? Nimelt elas mees kolm viimast aastat teise naise juures, aga tervise halvenedes näidatakse talle nüüd ust ja ta tahab oma endisesse koju naasta.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abielu on võimalik lahutada kokkuleppel ühise avalduse esitamisega perekonnaseisuametis või kokkuleppe puudumisel kohtus.

Kui lahutatate abielu, võib endine abikaasa Teilt PkS § 73 alusel nõuda ülalpidamist. Samas võib kohus PkS § 76 lg 2 alusel nimetatud ülalpidamiskohustust piirata, kui Teie jääksite ülalpidamiskohustuse täitmisel varanduslikult kehva olukorda. Arvestades asjaolu, et olete pensionär, oleks PkS § 76 lg 2 kohaldamine asjakohane.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand