Perekonnaõigus

Küsimus: Olen noor ema, kas minult saab lapse ära võtta?25.04.2012

Tere! Sain 16-aastaselt emaks. Hetkel elan oma ema ja ta uue mehe juures (ema ja isa läksid lahku 2011) ja mina läksin ema juurde elama. Nüüd, kus olen ise täisealine, sooviksin suve alguses mehega kokku elama hakata. Mees käib tööl ja hoiab last kui enda oma (lapse pärisisa jättis meid juba lapseootamise ajal maha). Hetkel elan ema juures ja ema kulul, kuna käin veel koolis. Lapse lasteaia maksu ja lapse asjad ostan kõik oma rahast, aga ema ei luba mul käia isa, ehk siis lapse vanaisa juures. Mu ema ähvardab mind sellega, et võtab mult lapse käest ära ja taotleb endale ta hooldusõiguse jne. Mida teha? Pea on pulki täis ja pisarad silmas. Kas on tõesti võimalik tal minult niimoodi laps lihtsalt ära võtta? Laps saab juuni lõpus 2-aastaseks. Ja mina küll ei kujutaks ette kui ma peaksin olema ilma lapseta.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldjuhul ei ole hooldusõiguse äravõtmine lapse vanemalt põhjendatud olukorras, kui lapse seaduslik vanem soovib last ise kasvatada ja saab sellega ka hakkama. Seega pole põhjust ema-poolset ähvardamist väga tõsiselt võtta, kui seni olete lapse kasvatamisega ise hakkama saanud. Samuti ei saa Teie ema keelata Teil ega oma lapselapsel suhtlemist isapoolsete sugulastega.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand