Perekonnaõigus

Küsimus: Mida teha, kui eksmees võttis lapse lasteaiast ja viis enda juurde ega lase mind lapsega kokku?07.05.2012

Tere,
Mure selline, et mu endine mees võttis mu 4-aastase tütre lasteaiast ära mulle teatamata, nagu varastas. Me ei ela enam mehega ligi 3 aastat koos, laps kavas minu juures, mees ei ole lapse bioloogiline isa vaid lihtsalt võttis lapse oma nimele - nii et dokumentide järgi ikka nagu isa. Ta pole ka lahusoleku ajal last kordagi toetanud ja nüüd, kui laps on 4-aastane, otsustas ta minult ära võtta. Elame eri linnades, ühel päeval tuli ning võttis lapse lasteaiast ära lihtsalt ning viis ära. Lapsed elasid mul ema juures, kuna olin nõus andma hooldusõiguse hetkel emale kuni "jalad alla" saan, sest mul on väike korter ja kunagi olid ka mõningad probleemid peale lahkuminekut mehest. Hooldusõigust pole veel emale määratud ja mul täielik õigus olla lastega. Nimelt nüüd ongi selline asi, et ma ei soovi, et laps isa juures oleks, sest esiteks pole ta tema bioloogiline isa ja teiseks on ta vägivaldne olnud lapsega ja tal on ka olnud narkotikumitega probleeme ning alkoholiga oli isegi ravil. Mure nüüd selles, et ta ei lase mind isegi tütre juurde. Palusin, et teeme tõestuseks isadustesti ära, et ta pole bioloogiline isa, siis nagu kergem asju ajada. Ma väga tahaks, et laps saaks oma koju tagasi, teda oodatakse lasteaias. Ma ei oska mindagi teha. Olen rääkinud sotstöötajaga, aga nemad ütlesid, et isal on õigus ka lapsega olla nagu ka emalgi, ehk siis minul, aga ma kogus üdamest ei taha, et laps seal oleks, kuna tean milline mees on ja imelik, et 4 aastat polnud vaja last ja nüüd äkki vaja. Palun aidake, mis ma saan selles olukorras ette võtta.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse isal on tõepoolest õigus oma lapsega suhelda, kuid samas ei tohi ta teha Teile takistusi lapsega suhtlemisel. Tulenevalt asjaolust, et olete juba pöördunud lastekaitsetöötaja poole ja pole saanud lapse isaga lapsega suhtlemise osas kokkuleppele, on viimaseks variandiks pöörduda vastava avaldusega kohtu poole. Kohtult on võimalik taotleda nii suhtlemiskorra kindlaksmääramist kui ka otsustusõiguse üleandmist, mis annaks Teile õiguse määrata lapse elukoht.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand