Perekonnaõigus

Küsimus: Maksan lastele raha, kas peaks selle kuidagi ametlikult vormistama?08.05.2012

Tere!
Olen 8- ja 10-aastaste toredate tüdrukute isa. Kahjuks ei ela lastega ja nende emaga viimased 2,5 aastat koos. Suhtlen lastega iga päev, viies neid kooli, trenni jne. Lapsed elavad koos emaga laenuga ostetud korteris. Ametlikult ei ole määratud lastele elatisraha, kuid mina maksan kõik korteriga seotud kulud, laste trennid jne., ca. 500 eurot kuus. Praeguseks on tekkinud majanduslikud raskused ja sooviksin, et laste ema maksaks osa kulusid, kuid seda ta tegemast keeldub. Kui koliksin tagasi minule seadusega kuuluvasse korterisse, võib see viia perevägivallani, jättes pangale ja/või kommunaalmaksud võlgu, läheks lõpuks korter sundmüüki! Kas minul oleks õigus selles korteris hakata elama lastega ja nõuda laste ema lahkumist? Või oleks mõistlik omaalgatuslikult laste ema arvele kanda iga kuu seadusega ettenähtud minimaalne elatusraha ja ülejäänud kulud jääks laste ema kanda? Kuidas kohus võiks antud olukorra lahendada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teil lasub ülalpidamiskohustus oma laste ees, millest tulenevalt peate juhul, kui elate lastest eraldi, nende ülalpidamiseks elatist maksma. Samas puudub Teil kohustus muretseda laste ema eluasemega seotud kulude eest. Seega juhul, kui maksate laste emale miinimummääras elatist mõlema lapse eest, olete oma seadusest tuleneva ülalpidamiskohustuse igakülgselt täitnud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand