Perekonnaõigus

Küsimus: Kui vana peab laps olema, et isal oleks õigus teda enda juurde elama nõuda?10.05.2012

Sooviksin teada, kui vanemad ei ole abielus ja elavad lahus, siis kui vana peab olema laps, et isa võib nõuda teda enda juurde? Ja kui kokkuleppele ei jõuta, siis otsustab vist sotsiaaltöötaja, aga kui ma sellega ka ei nõustu, kas siis järgmine samm on kohtusse pöördumine?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Konkreetset lapse vanust ei ole seadusega kindlaks määratud, millal võib lahus elav vanem väikelapse pikemaks ajaks enda juurde võtta. Sellest hoolimata on lapsest lahus elaval isal õigus lapsega suhelda ja selles teda takistada ei tohi. Kui laps on tõepoolest väga väike, saab lahus elav isa lapsega suhelda vaid lühiajalistel kohtumistel, kuna meesterahvas ei saa füsioloogilistel põhjustel last nt rinnaga toita. Lapse kasvades muutuvad kohtumised lapse arengust tulenevalt pikaajalistemaks.

Kui vanemad lapsega suhtlemise osas lastekaitsetöötaja vahendusel kokkuleppele ei jõua, võib lahus elav vanem pöörduda suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand