Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas toimub korteri ja maja kasutamine, kui teeme need elukaaslasega lahku minnes laste nimele?04.06.2012

Oleme naisega koos elanud 9 aastat - vabaabielus. Esimese asjana sai soetatud korter. Kuna oli eriti halvas seisukorras ja maakohas, siis maksumus oli 4000 krooni, mille jaoks andis meile laenu naise isa, mille talle tagasi maksin. Kuna tema andis raha selle korteri ostuks, siis lasin korteri teha naise nimele. Korteri remont läks kokku maksma 350 000. Raha tuli minu sissetulekutest, sai võetud koos naisega ka laene, mille maksed samuti tasusin ja tasun mina, kuna naisel on töövõimetus 70 % ja tal erilisi muid sissetulekuid polnud. Remondil aitasid ka meie mõlema vanemad. Mõned aastat hiljem sai ostetud maja. Maja maksumus oli 450 000. Ka seekord saime abi naise vanematelt maja sissemaksu osas, mis oli 50 000 krooni, millest nüüdseks ka enamus on tasutud. Ostuks võtsime laenu, mina olin laenaja ja tema kaaslaenaja. Notari juures olles soovisin, et soetatav vara läheks meie vahel kaasomandisse, kuigi notar soovitas vastupidist. Laene olen tasunud mina ja tagasi maksnud osaliselt ka naise vanematelt võetud sissemaksusumma. Nüüdseks oleme lahus olnud 6 kuud - tema elab korteris ja mina majas. Tema soovib nüüd minna elama linna ja soovib saada lahti ka kaastaotleja rollist. Maja kirjutaks minu nimele, kui kompenseerin talle selle osa. Millised on minu õigused nii sellele korterile kui ka majale, sest laenumakseid olen tasunud mina ja kõik remondid ja tegemised on ka minu tehtud? Ei soovi teda jätta tühjade kätega, kuna need asjad ikka koos loodud, kuigi tema sissetulekud on olnud tänu töövõimetusele minimaalsed, aga ei taha ka asjadest kõigest ilma jääda ja pealegi veel maksta, kui tean, et need suuremalt osalt minu tasutud ja laenud veel mitukümmend aastat minu tasuda. Ja kas on võimalik selline asi (meil on kaks last), et saame varad kirjutada meie laste nimele, et jääksid kõik asjad neile ja laenumaksed läheksid pooleks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Antud olukorras on võimalik toetuda kaasomandi lõpetamise sätetele. Asjaõigusseaduse § 77 lg 1 kohaselt jagatakse asi kaasomandi lõpetamisel vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui vastavat kokkulepet ei saavutata, on sama paragrahvi lõike 2 alusel võimalik kohtus jagada kaasomand kas reaalosadeks, anda asi ühele kaasomanikule, pannes talle kohustuse maksta teisele kaasomanikule tema osa rahas välja või müüa asi ning jagada saadud raha kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Nimetatud kaasomandi lõpetamise viisidele saate toetuda ka kohtuvälise kokkuleppe sõlmisel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand