Perekonnaõigus

Küsimus: Kes peab maksma kohtukulud, kui kohtu kaudu määratakse elatisraha?09.06.2012

Olen 12-aastase tütre ema. Nimelt otsustas minu tütar, et soovib isa juurde elama minna. Sooviksin teada, kui palju peaksin maksma alimente lapsele, minu sisse tulek kuus on umbes 350 eurot?
Kui sooviksin, et oleks kõik ametlikult läbi kohtu, kas mina olen see kes tasub kohtukulud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse ülalpidamiseks makstava elatise suurus oleneb eeskätt lapse vajadustest, kuid üldreeglina ei tohiks ühele lapsele igakuiselt makstav elatis olla väiksem kui pool alampalka, st väiksem kui 145 eurot.

Kohtu poole pöördumise õigus on isikul, kes on õigustatud ülalpidamist saama, seega puudub Teil võimalus ise kohtusse pöörduda. Samuti ei ole see üheski mõttes vajalik, kuna eelkõige toimub elatise maksmine poolte kokkuleppel ja kui selleks kohustatud pool seda vabatahtlikult täidab, puudub ju alus kohtusse pöördumiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand