Perekonnaõigus

Küsimus: Isadusest loobumine (isa ei hooli lastest)02.04.2011

Tere,
Olin 17 aastat abielus, sellest on 3 last. Kuna eksabikaasa ei ole pärast lahutust neli aastat maksnud lastele elatisraha, pöördusin kohtusse ning need nõuti temalt välja. Selle peale tuli ta ametlikult töölt ära, et mitte lapsi toetada ja šantažeerib meid inetute solvavate sõnumite ja telefonikõnedega. Ühisvarana soetatud korter on arestitud eksmehe võlgade pärast. Kolisime sellest välja, kuid üüri pean ikkagi maksma. Kuna ka lapsed on seda meelt, et isa neist ei hooli, kas on võimalik isadusest loobumine, kuigi lapsed on sündinud ametlikust abielust. Kas selleks tuleb teha kohtule avaldus? Üks lastest on juba täiskasvanu 22, teised 17 ja 9. Ehk on parem, kui lapsed oma edasises elus sellise isaga kokku puutuma ei pea, sest tundub, et ka tema võlgade pärast peavad lapsed hilisemas elus vastutama või kannatama?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Ähvarduste ja šantaaži vastu saate oma õigusi kaitsta, kui pöördute politseisse.
Isadusest loobumine ühepoolselt, alaealise lapse poolt, ei ole võimalik. Vanemaõigused on isikuga seotud õigused ja neid ei saa loovutada. Selleks, et välistada bioloogilise isa õigused laste suhtes, tuleks lapsed lapsendada, mille tagajärjel tekivad vanemlikud õigused ja kohustused laste suhtes lapsendajal.
Isa peab oma võlgade pärast ise vastutama, keegi ei saa panna lastele kohustust tasuda isa võlgu. Kui te pidasite siin silmas, et pärijatena pärivad lapsed nii õigused kui ka kohustused, siis hetkel kehtiva pärimisseaduse järgi on pärijal võimalik loobuda pärandist või nõuda pärandvara inventuuri, mis ka välistab võlgade ülekandmise pärijatele.