Perekonnaõigus

Küsimus: Kui mõtekas on isaduse tuvastamine, kui lapse isa on teise riigi kodanik?02.08.2012

Tere!
Lapse isa on Itaalia kodanik, lõpetanud õigusteaduskonna ja samuti advokaat. Paraku eemaldus ta meist kohe vahetult peale lapse sündi ja senini siia ei ole jõudnud. Laps sai 1-aastaseks. Olen üksikema ja saan riigilt üksikema toetust. Igal kuul saadab poja isa mu arvele elatusraha, aga omavaheline suhtlus meil puudub ja isadust ta pojale andnud ei ole. Minu püüdlused asja lahendada ja selgitada on võimatud, ta lülitab telefoni lihtsalt välja. Minu küsimus, kas peaksingi asja sinnapaika jätma või oleks lapse tulevikku silmas pidades isaduse tuvastamist siiski nõuda vajalik, kuna elus võib kõike ette tulla ja sel juhul jääb meie ühine laps tema pärandusest ilma või pean kasvatama tema surma korral ilma temapolse materiaalse abita? Tal on ka seal poeg, kelle emaga ta koos elanud ei ole, kuid siiski on andnud oma isaduse ja kannab ka tema eest hoolt. Seni olen viivitanud, kuna riigilõiv oli minu jaoks liiga kõrge ja lootsin ka asjade rahumeelset lahenemist.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Nii lapse kui ka Teie huvidest lähtuvalt on isaduse tuvastamine vajalik. Juhul, kui lapse isa keeldub edaspidi lapse ülalpidamiskohustuse täitmisest, ei ole võimalik elatist nõuda eelneva isaduse tuvastamiseta, st elatist ei saa nõuda nö mitteametlikult isalt. Samuti olete õigesti tähelepanu juhtinud asjaolule, et isaduse tuvastamiseta ei ole lapsel õigust pärandusele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand