Perekonnaõigus

Küsimus: Oleme lahutamata, elan lapsega abikaasast lahus, kas mul on õigus abikaasalt nõuda elukoha tagamist?21.08.2012

Tere,
Elan abikaasast lahus (oleme lahutamata), aga elan lapsega tema korteris. Korter on ostetud enne abielu, kuid makstud ka abielu jooksul. Kas mul on õigus korterile, elukoha tagamisele? Alimente abikaasa maksab, kuigi võlgnevus on suur.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 23 lg 1 kohaselt võib olukorras, mil abikaasad elavad lahus või üks neist tahab eraldi elada, üks abikaasadest nõuda, et teine abikaasa loovutaks perekonna ühise eluaseme või osa sellest talle ainukasutamiseks, kui see on vajalik suurte isiklike vastuolude vältimiseks. Eluaseme loovutamise võib määrata kindlaks tähtajaks, kuid mitte kauemaks kui abielu lõppemiseni.

Samas kui üks abikaasa on kohustatud loovutama perekonna eluaseme või selle osa ainukasutamiseks teisele abikaasale, võib ta nõuda selle eest õiglast kasutustasu.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand