Perekonnaõigus

Küsimus: Kas enne abielu kingitusena saadud maja muutub abielu ajal erastamisega ühisvaraks?02.10.2012

Maja (ehitusaasta 1960) on kingitud isalt pojale 1980-ndatel aastatel, ehitamisest ostmiseni ning seejärel kinkimiseni isa (täpsemalt perekonna, kuhu kuulus ka poeg) kasutuses. Kinnistamist tol ajal ei tuntud. Poeg abiellus 1990. Poeg (edaspidi "omanik") erastas maja ja selle juurde kuuluva õuemaa ostueesõigusega mõni aasta peale abiellumist. Abielu ajal on majal vahetatud katus ja aknad. Muud tööd on tavaremont ning hooldustööd. Kindlustuse on maksnud "omanik". Abielu kahjuks lõppes 2011. Loen siit portaalist, et teisel abikaasal (naisel) on õigus nõuda omale 50%, kuigi maja oli "omaniku" omandis enne abiellumist ning erastamisel ei tulnud maksta midagi, kuna mitme lapsega sai vajalikul määral soodustust. Kuidas jaguneb vara, kas on olemas ka 50:50-st erinevaid kohtulahendeid? Kui vara on jagatud näiteks 50:50, kas kinnisvara säilimiseks või ka renoveerimiseks tehtud kulutused on kohustatud ka teine osapool 50% kandma, kui teine pool ei soovi oma poolt võõrandada esimesele?
Tänades,

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
kuivõrd maja puhul on tegemist kinnisasja olulise osaga, siis kuulub maja kinnisasja juurde üldjuhul, kui maa kinnistati abieluajal, siis loetakse, et tegemist on abikaasade ühisvarasse kuuluva varaga mida jagatakse perekonnaseaduse § 37 lg 3 alusel. PKS 37 lg 3 sätestab, et ühisvara jagatakse abikaasade vahel kaasomandi lõpetamise sätete kohaselt võrdsetes osades, kui ei ole kokku lepitud teisiti.