Perekonnaõigus

Küsimus: Kas selle tõttu, et elukaaslane mind lõi, võib lapsi minust eraldi turvakodus kinni hoida?17.10.2012

Minul ja mu elukaaslasel oli tüli, elukaaslane lõi mind ja sattusin turvakodusse, lastega pole juhtunud midagi, ta pole kordagi lapsi löönud, on hoolitsev isa olnud. Kutsusin järgi politsei ja see suunas sotstöötajaga mind turvakodusse, kuhu ma ei tahtnud minna. Mul oli lihtsalt elukaaslasega tüli. Lastega koos olin turvakodus mõne päeva, siis tahtsin oma koju tagasi minna, ei rääkinud varjupaiga personalile ja läksin koju. Varjupaiga töötaja oli vihane, et linnast ära läksin, nad ei soovinud, et oma elukaaslasega ära lepiksin. Varem sotstöötaja ütles, et pead linnas elama. Aga mul endal on ju maal korter, kus sain omaniku loal 8. okt sissekirjutuse ja hea ahjuküttega 2-toaline möbleeritud korter. Sain karistada, et esitati 4. okt linnavalitsuse määrus lastest eraldamise kohta, et ma ei tohi lastega varjupaigast väljuda, tohin lapsi näha piiratud ajal. Miks mul piirati kooselamine ära, sest mina ja mu elukaaslane ei ole ju lastele ohtlikud ja kas mul on õigus elada lastega seal, kus tahan kui sissekirjutus on olemas? Kuidas ma saaksin oma lapsi tagasi oma valda, seal kus praegu elan? Miks hoitakse varjupaigas mu lapsi kinni (üks laps on 7-kuune ja teine 2,5-aastane, nad nii väiksed, et vajavad emaga koos kasvamist)? Me oleme mõlemad korralikud, ei joo ja ei suitseta ning ei ole ringitõmbajad, abielu inimesed.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Sisuliselt ei tohiks keegi Teid lastest eraldada, kui ei ole olemas sellekohast kohtumäärust. Seega peaks Teil olema õigus oma lastele varjupaika järgi minna ja enda elukohta viia, sissekirjutuse olemasolu ei tohiks siinkohal üleüldse tähtsust omada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand