Perekonnaõigus

Küsimus: Abieluvaraleping - kas korter muutub ühisvaraks?06.04.2011

Tere,
Soovime elukaaslasega abielluda. Elame minu korteris, mis on ostetud pangalaenuga enne, kui hakkasin oma elukaaslasega koos elama.
Kui soovime abielludes valida varasuhte liigiks varaühisuse, kas siis korter muutub ühisvaraks (laen on minu nimel ja maksan seda veel pangale 20 aastat)? Või muutub see korter ühisvaraks peale seda kui laen on makstud?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Abikaasade ühisvara hulka ei kuulu abikaasade lahusvara. Lahusvaraks loetakse muuhulgas ka abikaasale kuuluvaid esemeid, mis kuulusid abikaasale enne abiellumist (PKS § 24 lg 2 p 2), samuti on lahusvaraks enne abielu soetatud vara ja kohustused, antud juhul korter ja laenukohustus. Juhul, kui valite abieluvararežiimiks ühisvararežiimi, loetakse abielu kestel soetatud vara ühisvaraks. Kui abielu kestel saadavatest sissetulekutest tasute lahusvaras oleva korteri laenu, siis teete seda ühisvara arvelt ja teoreetiliselt vara jagamisel võib teisel abikaasal tekkida teie suhtes nõue, kuid korterit ei muuda laenumaksete tasumine ühisvaraks. Juhul kui elate nimetatud korteris, siis on laenumaksed tehtud teie ühise perekonna hüvanguks ning selliste rahaliste panuste hüvitamise nõudeõigus puudub.