Perekonnaõigus

Küsimus: Lapse isalt hooldusõiguse äravõtmine06.04.2011

Tere,
Kas mul on võimalik lapse isalt hooldusõigus ära võtta ja sealjuures lapsele enda perekonnanimi anda. Lapse isa on last näinud viimase aasta jooksul 3 korda, viimase 7 kuu jooksul mitte kordagi. Pole kordagi helistanud ega küsinud lapse kohta ja pole ka soovinud teda näha. Kohtu poolt on määratud alimendid, mida ta samuti maksnud ei ole. Aasta jooksul on kokku maksnud ca 200 eurot. Kohtuniku ees palusin lapse isal loobuda (ka kohtunik soovitas loobuda), kuid lapse isa keeldus, vabanduseks oli lause: "Ta on ikkagi minu laps."

Ka laps (3-aastane) ise ei ole isast huvitatud, kuna laps elas isaga koos 1,5 aastat ja selle aja jooksul ei tegelenud isa lapsega ega tundnud lapse vastu huvi. Laps on isa unustanud ja ei tunne temast puudust.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust ühiselt teostada, on vanemal õigus kohtult hagita menetluses taotleda, et lapse hooldusõigus antaks talle täielikult üle.

Kohus ei rahulda avaldust kui:
1) vähemalt 14-aastane laps vaidleb hooldusõiguse üleandmisele vastu või
2) on alust eeldada, et ühise hooldusõiguse lõpetamine ja avaldajale ainuhooldusõiguse määramine ei ole kooskõlas lapse huvidega.

Ühise hooldusõiguse lõpetamise korral lähtub kohus hooldusõiguse ühele vanemale andmise otsustamisel eeskätt lapse huvidest, arvestades muuhulgas kummagi vanema vaimset ja majanduslikku valmisolekut last kasvatada, hingelist seotust lapsega ja senist pühendumist lapse eest hoolitsemisele ning lapse tulevasi elamistingimusi.