Perekonnaõigus

Küsimus: Tahan maksta kahele lapsele elatisraha, kui palju ma peaksin maksma või mille järgi seda arvutama?25.10.2012

Tere!

Olen ise lastele määramas elatisraha ja seoses sellega ka tekkis küsimus, et kas on olemas mingit üldist nö. rusikareeglit või on mingi muu moodus, millele tuginedes saaksin arvestada, et kui palju ma peaksin oma sissetulekust üle kandma oma eksabikaasale 2 lapse ülalpidamiseks? Oleks väga tänulik vastuse või mistahes vihje eest!
Parimate soovidega
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise suurus ei ole seotud Teie sissetulekuga, vaid eeskätt ikkagi lapse vajadustega. Elatise suuruse kindlaksmääramisel arvutatakse kokku kõik kulutused, mis ühes kuus laste ülalpidamiseks tehakse ja jagatakse vanemate vahel pooleks. Vanem, kes elab lapsest eraldi, peab eelpool kirjeldatud viisil leitud summa maksma iga kalendrikuu eest ette last kasvatavale vanemale.

Elatisel on ka miinimumsuurus – igakuine elatis ühele lapsele ei tohi olla väiksem kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära. Käesoleval hetkel on alampalk 290 eurot ja miinimumelatis seega 145 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand