Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas lahutada Eestis legaliseerimata abielu Ghana kodanikuga?15.11.2012

Kuidas lahutada umbes 4 aastat kestnud abielu Eesti ja Ghana kodanike vahel, mis on sõlmitud Ghanas ja pole Eestis legaliseeritud? Abielludes ei küsitud Eesti kodanikult Ghanas ühtegi isikut tõendavat dokumenti ega muud paberit, kas selline abielu üldse on kehtiv? Kas lahutamine on võimalik Eesti kohtu kaudu, nii et üks pool ei peaks Ghanasse sõitma või teine pool Eestisse sõitma? Üks elab Eestis ja teine Ghanas ja see on nii olnud terve abielu jooksul. Paaril on ka Eestis sündinud laps, kuid isa ei ole kantud tema sünnitunnistusele, samuti ei ole ta mingil moel osalenud lapse kasvatamisel.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eesti kohus võib abieluasja lahendada, kui vähemalt üks abikaasa on Eesti Vabariigi kodanik või oli seda abielu sõlmimise ajal, kuid sellegipoolest on vajalik mõlema abikaasa kohalolek kohtuistungil (abieluasjas ei tohi teha tagaseljaotsust).

Usun, et kui abielu lahutamise menetlus algatada Ghanas, tuleb sealgi mõlemal abikaasal kohal viibida.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand