Perekonnaõigus


Küsimus: Kas abikaasat saab sundida korteri müümisega nõustuma?20.11.2012

Mees ja naine, kes on veel paberite järgi abielus, neil on ühisvara (korter) ja kaks alaealist last, üks pool soovib korterit müüa ja teine pool on justkui nõus, aga kui on leitud ostja ja tehing on juba nii kaugel, et vaja ainult allkirjastada, keeldub järsku teine pool seda tegemast ehk siis takistab müüki, kuigi on eelnevalt kohtule kinnitanud, et ei kavatse kuidagi korteri müüki takistada. Siit küsimus, kas on olemas selline seadus, mis keelab takistada tehingute tegemist, kui see on kasulik mõlemale osapoolele ja lastele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Üldjoontes on ühisvaraga tehingute tegemiseks vajalik mõlema abikaasa nõusolek, kuid PkS § 29 lõike 3 kohaselt võib olukorras, mil üks abikaasa keeldub põhjuseta ühisvaraga tehingu tegemiseks vajaliku nõusoleku andmisest, teise abikaasa avalduse alusel anda nõusoleku kohus ja seda juhul, kui tehingu tegemata jätmisega või viivitamisega seondub kahju tekkimise oht.

Seega, kui abikaasa keeldub põhjendamatult vastava nõusoleku andmisest ja sellega seondub kahju tekkimise oht (mida peaksite olema võimeline piisavalt põhjendama), võib kohus Teile anda vastava nõusoleku.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand