Perekonnaõigus

Küsimus: Millal saab isalt ära võtta õigused, kui ta ei maksa elatist?21.11.2012

Elan lapse isast lahus aasta ja kolm kuud, laps sai oktoobris viie aastaseks ja kogu lahus elatud aja jooksul pole isa sentigi maksnud. Mitu aastat on see aeg, et kui isa üldse ei maksa, saab hakata hooldusõigust ära võtma? Alimente peale pole mõtet panna, sest ta nagunii ei maksaks, kuigi käib ametlikult tööl.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Hooldusõigus ja ülalpidamiskohustus sisuliselt üksteisega seotud ei ole, seega üldjuhul ülalpidamiskohustuse mittetäitmine vanemalt hooldusõiguse äravõtmiseks alust ei anna.

Kui vanem vabatahtlikult oma ülalpidamiskohustust lapse ees ei täida, on Teil õigus pöörduda elatise väljamõistmiseks kohtusse. Kui ülalpidamiseks kohustatud vanem ei hakka elatist maksma ka jõustunud kohtuotsuse alusel, on Teil õigus pöörduda kohtutäituri poole ja algatada täitemenetlus elatise kättesaamiseks. Ja kui isik saab ametlikult palka, saab kohtutäitur suure tõenäosusega elatisraha ka kätte.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand