Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse isal on õigus esitada nõudmisi, mille täitmine kahjustab otseselt ka lapse eluolu?23.11.2012

Läksin lapse isast lahku. Nüüd tahab, et ma maksaksin talle kinni pool kodumasinate väärtusest, vastasel juhul viib need lihtsalt minema.
Ostsime/saime tasuta need kooselu kestel ja neid kasutab ju ka meie ühine laps. Maksta talle ma ei suudaks ja jagada pole ka võimalik. Kuidas küll valida, kas külmik või pliit.
Kas tal on ikka õigus sedasi nõuda, kui sellega kaasneks tahtlikult ka lapse elujärje halvenemine?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Te olite abielus lapse isaga ja vararežiimiks oli varaühisus, on lahutatud abikaasal tõepoolest õigus abielu lõppedes nõuda ühisvara jagamist. Seejuures ei ole oluline, kes konkreetse eseme soetas. Kui aga mõne eseme näol on tegemist kinkega ühele abikaasadest, on tegemist selle abikaasa lahusvaraga ja selle jagamist nõuda ei saa.

Kui Te ei olnud lapse isaga abielus, on lapse isal õigus nõuda nende esemete väljaandmist, mille omanik ta on, st esemed, mille ta on ainuisikuliselt soetanud või omandanud kinke teel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand