Perekonnaõigus

Küsimus: Kas mul on õigus nõuda emalt kuludokumente, sest tundub, et minu makstud elatisraha eest ei saa laps midagi?29.11.2012

Olen lapse isa ja hetkel lapse emast lahutatud. Ka mõisteti välja elatisraha, mida ma ka korrapäraselt maksan eraldi selle jaoks avatud arvele, mis siis kuulub lapsele. Samas aga avastasin hiljuti, et lapse arve on tühi ja lapse ema poolt on kantud igakuiselt see summa tema ema arvele. Samas sain teada, et laps (10) käib mööda prügikaste taarat korjamas. Sellest rahast, mis ma talle kannan, peaks jätkuma kõigiks vajadusteks. Kas lapse emal on sellisteks ülekanneteks õigust ja kas minul kui maksjal on õigust küsida kuludokumente, sest minu teada pole laps midagi erilist küll saanud. Lugupidamisega lapse isa

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ilmselgelt on elatist saaval vanemal kohustus kasutada elatist lapse huvides (PkS § 100 lg 2), kuid paraku puudub seaduslik alus nõuda elatist saavalt vanemalt nö kuludokumente veendumaks, et ta kasutab elatist lapse huvides. Sellegipoolest võite lapse ema tähelepanu pöörata PkS § 100 lõikele 2, mis nagu eelpool märgitud, kohustab vanemat kasutama elatist lapse huvides.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand