Perekonnaõigus

Küsimus: Kas ja kuidas võib tagastatud maaga kinnistu ühisvaraks saada?12.12.2012

Mulle kingiti maja, mille krunt tagastati (ma ei pidanud seda erastama). Tegin maja sees väikese juurdeehituse (maja kubatuur ei suurenenud, lihtsalt võtsin seni tühjalt seisnud ruumi eluruumina kasutusele). Kuna tegin selle abielu ajal, siis küsimus: kas see võib olla ajend, et mu abikaasa saaks nõuda terve kinnistu käsitlemist ühisvarana? Kinnistul pole midagi muud muudetud. Võiksin selle eluruumiks ehitatud osa ka uuesti tühjaks lammutada, maja välimus sellest ei muutuks. Majale tuli sellest jurdeehitusest pinda juurde umbes 25 %.
Ametlikult pole ma seda juurdeehitatud osa ka eluruumina arvele võtnud, seega juriidiliselt teda justkui ei olegi. Nagu öeldud, võiksin juurdeehitatud osa ka maha lammutada, aga justkui kahju oma kätetööd lõhkuda.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui omandasite maja kinke teel ja erastamist ei toimunud, julgen Teie poolt väljatoodud asjaolude alusel asuda seisukohale, et maja näol on tegemist Teie lahusvaraga. Seega ei ole Teie abikaasal alust käsitleda nimetatut ühisvarana.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand