Perekonnaõigus


Küsimus: Kas mina pean maksma ema hooldekodu arveid, kui ta on kõik pärandanud õele ja tema lastele?12.12.2012

Tere.
Tahaksin nõu küsida selles suhtes, et kui ema (86a) läheb vanadekodusse, siis sinna tuleb juurde lastel maksta, kui tema pensionist ei jätku ja kui omavalitsus pole ka nõus maksma. Saan sellest aru, aga probleem ongi hoopis selles, et omal ajal tegi ema maad-metsad, ka talu, oma teisele tütrele, kuna ma tõesti olin siis nii rumal ja loobusin suusõnaliselt sellest (maa-mets-taluhoone) tookord. Õde hakkas seal talu pidama. Millegipärast meeldivad meie emale mu õelapsed rohkem kui minu omad ja ta on kõik oma aastaid kogunenud pensioni neile notari juures kinkinud. Ühesõnaga, mu õde ja ta lapsed on pärinud kõik esivanemate ja ka ema "varanduse". Minul on linnas pool maja, mis sai 30 aastat tagasi ostetud ja seda ta heidab mulle alalõpmata ette, kui teravamateks ütlusteks läheb. Õde koos oma lastega on kordades rohkem pärandust saanud. Et kus see võrdsus? Nüüd, kui ema hooldekodusse läheb, siis peaksin mina ka maksma, kui mul on sissetulek veidi üle miinimumi ja mul on kasvatada alaealine laps või siis aitavad ka lapselapsed... aga sel juhul, miks minu lapsed peaksid aitama maksta vanaema hooldekodu maksu, kui neile pole ju mitte midagi kusagilt pärandatud. Lisaksin veel, et mu õde on töövõimetuspensionär 50%. Tea siis, kas temagi on kohustatud maksma ema eest.
Ongi küsimus, et kas, või siis, kust mina peaksin selle puuduoleva summa võtma, kui mul pole metsa, mida müüa, õel on see võimalus. Või soovitate isegi kohtusse pöörduda, et nüüd soovin ka mina sellest pärandusest osa või ehk las avatakse need kontod, kuhu/kellele vanaema kena "kingituse" peale oma surma teinud on?

Teid ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

PkS § 102 alusel vabaneb isik ülalpidamiskohustusest selles ulatuses, milles ta ei ole tema muid kohustusi ja varalist seisundit arvestades võimeline andma teisele isikule ülalpidamist, kahjustamata enese tavalist ülalpidamist. Seega olukorras, mil Teie majanduslik olukord on märkimisväärselt halvem Teie õe varanduslikust seisundist, oleks põhjendatud Teie ülalpidamiskohustust ema suhtes vähendada.

Samuti võiks ülalpidamiskohustuse piiramisel tugineda PkS § 103 lõikele 1, mille alusel võib kohus kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda. Usun, et olukorras, mil Teie ema on pärandanud kogu oma vara Teie õele ja tema lastele, oleks ebaõiglane Teie käest ülalpidamist nõuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand