Perekonnaõigus

Küsimus: Kas isa saab kohtu kaudu määrata hooldusõigust kindlate päevade suhtes?19.12.2012

Kui isal on soov minna kohtusse ja nõuda näiteks, et laps oleks 3 nädalavahetust kuus isaga, ülejäänud aja elab ema juures? Kui tõenäoline see oleks?

Kohtuväliselt tõenäoliselt kokkuleppele ei jõuta. Ema rikub kokkulepitud reegleid.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Esiteks märgin, et hooldusõiguse kuuluvus ja suhtlemiskord on kaks üksteisest eraldiseisvat asja.

On raske öelda, kas kohus rahuldaks isa nõude, kui isa taotleb suhtlemiskorra kindlaksmääramist selliselt, et veedab lapsega kolm nädalavahetust kuus. Üldiselt on nö levinud, et lapsest lahus elav vanem veedab lapsega kaks nädalavahetust kuus (ja võibolla mõned päevad nädalasiseselt).

Samas mängib väga palju rolli, milline on eelnevalt olnud lapse ja lahus elava vanema suhtlus – kui tegemist on üksteisest võõrdunud lapse ja vanemaga, ei saa määrata samasugust suhtlemiskorda, kui olukorras, mil laps ja vanem on peale ema-isa lahkuminekut väga tihedalt suhelnud. Seega oleneb kõik konkreetsetest asjaoludest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand