Perekonnaõigus

Küsimus: Kui lapse ema kirjutab Soome elatislepingule alla, kas siis kõiki võimalikke erimeelsusi lahendatakse Soome seaduste järgi?27.12.2012

Sirvisin kõik Soomega seotud vastusi, ei leidnud vastust oma küsimusele. Olen lapse isa ja asun alaliselt Soomes, laps asub koos emaga Tallinnas. Nimelt valmistasin ette Soomes kehtiva lapse elatisrahalepingu summas 160 eur per kuu, kuna Eesti miinimumpalk on muutunud. Kirjutame sellele ametlikult alla Soome saatkonnas Tallinnas. Kui lapse ema kirjutab Soome elatislepingule alla, kas tähendab see, et kõiki võimalikke erimeelsusi tulevikus lahendatakse hiljem Soome seaduste järgi? Määrad, sissenõudmine, elatisrahalepingu indekseerimine jne.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Minu hinnangul ei tähenda elatise maksmise kokkuleppele välisriigis allakirjutamine seda, et hilisemalt peaks kõik sellesse puutuvad vaidlused lahendama vastava välisriigi seaduste alusel.

Üldiseks põhimõtteks lahendada lapse ülalpidamisega seotud vaidlusküsimusi selle riigi seaduste alusel, kus elab ülalpidamist saama õigustatud laps (lapsele tehtavate kulutuste suurus on ju osaliselt seotud ka sellega, kus laps elab, sest riigiti on elatustase erinev). Samuti tuleb elatishagi esitada lapse elukoha järgi, st olukorras, mil Teie elate Soomes, kuid laps elab emaga Eestis, tuleb hagi elatise väljamõistmiseks või elatise suurendamiseks/vähendamiseks esitada Eesti kohtusse ja selle menetlemine toimub Eesti seaduste alusel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand