Perekonnaõigus

Küsimus: Kas ühe lapsevanema hooldusõigustest vabastamine kohtu kaudu vabastab ka elatisraha maksmise kohustusest? 08.01.2013

Tere.
Kas ühe lapsevanema hooldusõigustest vabastamine kohtu kaudu vabastab ka elatisraha maksmise kohustusest? Ja kas teisel vanemal on võimalik seda elatisraha taotleda riigilt, kui ta on ainuhooldaja?
Olukord on keeruline, kuna laps on sündinud sügava puudega ja meie elud on lahku läinud. Praeguseks käib laps erivajadustega lasteaias, sööb spets toitu ja vajab 24h järelvalvet.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Hooldusõiguse kuuluvus ei ole seotud vanema ülalpidamiskohustusega oma lapse suhtes, seega ka olukorras, mil hooldusõigus kuulub täies ulatuses ühele vanemale, lasub teisel vanemal lapse ees ülalpidamiskohustus (eelkõige elatise maksmise teel).

Lapse ülalpidamisekohustusest vabaneb vanem vaid siis, kui ta annab oma lapse lapsendada – lapsendamisel kaotab bioloogiline vanem lapse suhtes kõik õigused ja kohustused, sh ülalpidamiskohustuse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand