Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas lahutada abielu, kui mõlemad soovime lahutust, aga mehel (austraallane) pole võimalik Eestisse sõita?18.01.2013

Tere!
Abiellusin Eestis austraallasega. Elasime mõnda aega Inglismaal ja meil tekkisid tülid. Lõpuks lendas ta tagasi Austraaliasse, mina jäin Inglimaale elama. Me mõlemad soovime lahutust, aga tal ei ole rahaliselt võimalik Eestisse lennata (lugesin, et mõlemad peavad perekonnaseisuametisse tulema). Juba päris mitu aastat on mööda läinud. Mida teha?

Tänud!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eestis perekonnaseisuametis on võimalik abielu lahutada vaid siis, kui mõlema abikaasa elukoht on Eestis. Mõistan, et Teie elate Eestis ja abikaasa elab Austraalias.

Seega tuleb Teil abielu lahutamiseks pöörduda kohtu poole, kuid üldreeglina on vajalik mõlema poole kohalolek kohtuistungil. Olukorras, mil abikaasa kohtuistungile ei tule, ei või kohus teha tagaseljaotsust, kuid võib asja lahendada sisuliselt, kui hagi aluseks olevad asjaolud on kohtu arvates sellise otsuse tegemiseks piisavalt välja selgitatud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand