Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse isa uuel naisel on õigus lapsega kohtuda/aega veeta?31.01.2013

Laps elab emaga. Ema ei ole kordagi takistanud lapse isal lapsega aega veeta, k.a. väljaspool kodu, aga ta on seadnud piiriks, et lapse isa uus elukaaslane lapsega kokku ei hakkaks puutuma. Kas lapse isal on siiski õigus see naine lapse ellu kaasata?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse isa kaaslasel ei ole õigus isiklikult nõuda lapsega kohtumist, kuid ajal, mis laps viibib isaga, võib isa uus kaaslane iseenesest lapsega suhelda küll. Kui isa uus kaaslane kuidagi lapsele ohtu ei kujuta, puudub igasugune mõistlik põhjendus piirangule, mille kohaselt isa uus kaaslane lapsega kokku ei tohiks puududa.

On selge, et peale lahkuminekut võib mõlemal vanemal tekkida uus pere ja ei oleks kuidagi põhjendatav, et laps eelmisest kooselust/abielust kunagi uue perega kokku ei puutuks. Pelgalt asjaolu, et lapse emale (või isale) ei meeldi teise vanema uus kaaslane, ei ole kindlasti piisav põhjendus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand