Perekonnaõigus

Küsimus: Kas on tõene väide, et DNA testi peab tegema lapse elukohale lähimas linnas?01.02.2013

Tere!
Laps koos emaga elab Lõuna-Eestis. Väidetav isa aga Põhja-Eestis. Kas DNA testi võib teha Tallinnas ja kas väide, et testi peab tegema lapse elukohale lähimas linnas on tõene?
Ette tänades.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui teete DNA-testi poolte kokkuleppel, võivad pooled ilmselgelt ise kokku leppida, kus test tehakse – kas Tallinnas, Tartus, Pärnus või Kohtla-Järvel. Mingisugust kindlat reeglit ei ole, kus peaks põlvnemise tuvastamiseks testi läbi viima.

Kui DNA-test tehakse kohtumenetluse raames isaduse tuvastamiseks, tuleb test teha lapse elukohale lähimas Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis. Seda põhjusel, et ka hagi isaduse tuvastamiseks tuleb esitada lapse elukoha järgi. Vanemate kokkuleppel võib ilmselt testi teha ka muus kui lapse elukohale kõige lähedamal asuvas Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand