Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse ema võib nõuda isaduse tuvastamiseks DNA testi suvaliselt mehelt?08.02.2013

Kas emal on õigus isaduse tuvastamiseks kohtu kaudu nõuda iga mees(seks)partneri DNA testi? Kas mehel on õigus keelduda DNA testist, kui laps on peagi täisealine ja isadust pole varem tuvastatud? Kas testi tegemist saab tõesti nõuda igalt suvaliselt mehelt, selliselt on võimalik lihtsalt kellelegi ebameeldivusi valmistada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Mingil määral peab lapse ema siiski põhjendama, mis põhjusel peab lapse isaks just meest, kellest lapse põlvnemise tuvastamist kohtult taotleb.

Samas, kui lapse emal on samaaegselt tõepoolest palju partnereid olnud, siis sisuliselt võib ta kohtumenetluse põlvnemise tuvastamiseks algatada kõikide nende meeste suhtes.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand