Perekonnaõigus

Küsimus: Kas abikaasal on õigus müüa ühisvaraks olevat autot ilma teise abikaasa nõusolekuta?08.02.2013

Tere! Kas abikaasal on õigus müüa ühisvaras olevat autot (kuigi auto on abikaasa nimel) ilma teise abikaasa nõusolekuta? Kas antud tehing on seaduse silmis kuritegu? Ja kui antud tehing peaks olema kuritegu, siis mis paragrahvi alla see läheks?
Suured tänud!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühisvarasse kuuluvate esemetega (nt sõidukiga) tehingute tegemise suhtes peavad mõlemad abikaasad nõusolekut avaldama – välja arvatud juhul, kui abieluvaralepinguga on ühisvara valitsemise õigus antud ühele abikaasale.

Kui üks abikaasa teeb ühisvara hulka kuuluva esemega tehingu teise abikaasa nõusolekuta, on see tehing tühine (kui abikaasa seda hiljem just heaks ei kiida).

Seega ei tohi üks abikaasa abikaasade ühisvarasse kuuluvat sõidukit võõrandada teise abikaasa nõusolekuta. Kuriteoga tegemist ei ole, kuid tehingu tühisuse toob eelpool nimetatud tegutsemine kaasa küll.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand