Perekonnaõigus

Küsimus: Abielu lahutamine, kui abikaasa on välismaal03.05.2011

Tere,
Otsustasin, et abielu tuleb lahutada. Abikaasa elab juba alates 06.2010.a Inglismaal ja Eestis ei käi. Kirjutasin talle, et tahan lahkuda. Tema on nõus. Lugesin, et perekonnaseisuameti kaudu on võimalik lahutada juhul kui mõlemad elavad Eestis. Sama kehtib ka notari juures lahutamise osas.
Kas siis mul jääb ainuke variant kohtu teel hagi esitamisega?
Kas pereõiguse asjas on ka võimalik edastada hagi teisele poolele e-mailiga, sest tema aadressi Inglismaal ma ei tea. Suhtleme läbi e-maili.
Teine küsimus: oleme korteri kaasomanikud (ostsime enne abielumist). Kas korteri küsimuse lahendamiseks tuleb eraldi vaidlus, kuna see on juba asjaõigus ja võlaõigus või on võimalik lahutamise hagiga lahendada?
Ette tänades vastuse eest!

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Perekonnaseadus § 65 lg 2 kohaselt lahutatakse abielu kohtus, kui abikaasad vaidlevad abielu lahutamise või lahutusega seotud asjaolude üle või kui perekonnaseisuasutus ei ole pädev abielu lahutama. Perekonnaseisuasutus on pädev abielu lahutama ainult juhul, kui mõlema abikaasa elukohaks on Eesti PKS § 64. Seega juhul, kui teie abikaasa ei ole enam Eesti resident, saate lahutada abielu kohtus.
Korteriga seotud küsimus on teil tõesti lahutusest eraldiseisev vaidlus. Kuid teie küsimuses jääb selgusetuks, mis vaidlus teil korteri osas on. Kas soovite kaasomandit lõpetada? Lahutus ja korteriga seotud asju on võimalik lahendada eraldiseisvatena. Samas soovitaksin kaasomandit puudutavad küsimused võimalusel lahendada kohtuväliselt.