Perekonnaõigus

Küsimus: Kas hooldekodu arveid peavad maksma lisaks pojale ka surnud teise poja lapsed?01.03.2013

Vastavalt PkS §-i 96 kohaselt on ülalpidamist kohustatud andma täisealised esimese ja teise astme ülenejad ja alanejad sugulased. Kui hooldust vajaval vanainimesel oli kaks poega (üks surnud). Elus olev poeg on alkoholismi tagajärjel raske puudega, ei oma peret. Surnud pojal oli 2 last. Kellest üks ei tööta, teine töötab - omab peret. Kas sellisel juhul jääb 100% vanainimese hooldekodu kulud tõesti kanda isikule, kes töötab ja saab oma eluga hakkama.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 105 lõike 2 kohaselt annab alanejate sugulaste puhul lähema astme sugulane ülalpidamist enne kaugema astme sugulast, seega eeskätt lasub abivajava isiku ülalpidamiskohustus tema lapsel ehk siis antud juhul vanainimese elus oleval pojal.

Kui see poeg ei ole võimeline oma ema/isa ülal pidama, võib ülalpidamiskohustus asenduskohustusena üle minna lastelastele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand