Perekonnaõigus

Küsimus: Kas 18-aastase lapseootel naise isa saab abiellumist keelata?05.03.2013

Noor naine (18 aastat vana) on rase. Sündiva lapse isa (20 aastat vana) on valmis abielluma ja vastutama oma pere eest.
Raseda naise isa ei anna oma luba abiellumiseks (kasutades seda, et tema tütar materiaalselt sõltub temast), kuna arvab, et noormees on liiga vaene ja ei vasta nende tasandile. Samal ajal noore naise isa tahab nõuda noormehelt lastele elatisraha maksmist (25% palgast).
Missugused õigused on noorel mehel?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuna tegemist on täisealise isikuga, ei saa vanemad kuidagi lapseootel naisterahva abiellumist takistada (olenemata sellest, et naine on noor ja vanemad ei pea lapse isa nö sobivaks kandidaadiks).

Ka elatisraha nõudmine on lapse ema otsustada, lapse vanaisal (ega vanaemal) sellist õigust antud juhul ei ole.

Lapse isal on lapse sündides lapse suhtes samasugused õigused nagu lapse emal – tal on õigus lapsega suhelda ja tema kasvatamises osaleda. Ka siin ei saa vahele astuda lapse vanavanemad.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand