Perekonnaõigus


Küsimus: Mida pean ette võtma, kui ei julge last enam isa juurde lasta?19.03.2013

Tere,
Olen pöörunud oma murega juba omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole. Tema juures sain nõu, et peaksin pöörduma kohtu poole. Mure selles, et lapse isa vaimselt ahistab mind ning soovib mind kontrollida. Ta käitus minuga väga halvast. Praegugi, kui laps on isa juures, kontrollib ta mind igal hetkel ja tahab teada, kus ma olen ja millega tegelen. Või saadab väga nõmedaid sõnumeid. Suutis ükskord ka mu töökaaslase autokummid tühjaks lasta, kuna arvas, et meil on suhe. Viimane kord, kui nüüd laps oli isaga, siis koju tulles rääkis laps õhtul, et emme on l.... Ei tahaks küll mehelt lapsega kohtumise võimalust keelata, kuid samas ei julge ka last enam isa juurde saata, kui ta koju tulles sellised asju räägib.
Kas ma pean sundima 2-aastast last üle päeva isaga telefonis rääkima (kuna isa elab nädala sees eestist eemal)? Kas ma olen kohustatud talle last andma kui ma näen, et ta on ebastabiilne? Mida ma peaks tegema, et kohtusse pöörduda? Mis oleks minu õigused? Kas ma pean endale ise advokaadi palkama või on mul õigus riigiadvokaadile? Milliste summadega ma peaksin arvestama? Kaua tavaliselt sellised protsessid ajaliselt kestavad?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Iseenesest on mõlemal vanemal nii õigus kui ka kohustus oma lapsega isiklikult suhelda, kuid ilmselgelt on võimalikud ka teatud erisused. EV lastekaitse seaduse § 28 sätestab, et lapsel, kes on lahutatud ühest või mõlemast vanemast, on õigus säilitada isiklikud suhted ja kontakt mõlema vanemaga ja lähedaste sugulastega, välja arvatud juhul, kui see kahjustab last. Eeltoodust tuleneb, et lapse ja vanema suhtlemist võiks piirata vaid olukorras, mil see kahjustab last.

Pelgalt asjaolu, et lapse isa käitub Teie suhtes halvasti (survestab, kontrollib jms), ei anna ilmselt alust isa ja lapse suhtluse piiramiseks. Tegemist peaks olema olukorraga, mil isa kahjustab oma käitumisega otseselt last.

Kui Te siiski tõesti tunnete, et ei usalda last isale ja Teie seisukohta toetab ka lastekaitsetöötaja, võite isale last nt ööseks mitte anda ja teha ettepanek korraldada kohtumine kolmekesi – Teie, laps ja isa. Samuti võib kohtumise korraldada neutraalsel pinnal lastekaitsetöötaja juuresolekul (Teie kohalolek ei ole iseenesest vajalik, eriti olukorras, mil Teie ja lapse isa suhted on halvad). Kui lapse isale selline ettepanek ei sobi, on tal õigus pöörduda lapsega suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega kohtu poole, Teil vajadus/alus kohtusse pöördumiseks antud juhul puudub.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand