Perekonnaõigus


Küsimus: Kes maksab kohtukulud, kui pöördume kohtusse, et õde maksaks ka isa hooldekodu tasu?26.03.2013

Tere!
Meid on 4 õde - s.t. meie isal on neli tütart. Mina olen oma sügava puudega, kõneraskustega ja allkirjavõimetut parkinsonihaiget isa hooldanud 10 aastat, kes vajas ööpäevaringset hooldust. Neli aastat tagasi mu tervis ei pidanud enam sellele füüsilisele ja vaimsele koormusele vastu. Perearst ja isa psühhiaater olid mulle juba korduvalt soovitanud selline raske haige paigutada vastavasse hooldusasutusse, kus arstiabi on kohe käepärast. Oma kahe õega arutanud, leidsime sobiva hooldekodu. Kolmas õde ei tahtnud sellest midagi kuulda - tema oli vastu, et ta peab midagi maksma. Ja pole siiani sentigi isa hoolduse eest maksnud.
Oleme kolmekesi kõik need 4 aastat maksnud isa hooldusarveid. Kuid elu läheb järjest kallimaks, ise kaotasin töö pool aastat tagasi... Oleks mõeldamatu, et peame makseraskuste pärast voodihaige inimese hooldekodust ära tooma.
Olen septembrist 2012 määratud isa hooldajaks. Kas meil kolmel õel on lootust kohtu poole pöördudes panna ka meie neljas maksma isa hooldusarvete eest? Kas sellel juhul maksab kohtukulud see, kes kohtule avalduse tegi?
Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Mitu sama astme sugulast, nagu Teie ja Teie kolm õde, täidavad ülalpidamiskohustust osavõlgnikena. Iga osavõlgniku kohustuse suurus määratakse kindlaks võrdeliselt tema sissetuleku ja varalise seisundiga, arvestades ka tema ning ülalpidamist saama õigustatud isiku vahelisi suhteid. Nimetatu tähendab seda, et abivajaja isa suhtes lasub ülalpidamiskohustus kõikidel tema (täisealistel) lastel, kuid iga lapse ülalpidamise suurus oleneb selle lapse varalisest seisundist ja suhetest isaga. Seega, kui ühel Teie õdedest puudub soov isa ees lasuvat ülalpidamiskohustust täita, kuid samas tema sissetulek ja nö suhted isaga seda võimaldavad, tuleb tal sarnaselt teiste õdedega abivajava isa ülalpidamises osaleda.

Isa nimel kohtusse pöördumiseks peaksite olema isa eestkostja. Kui algatate vastava kohtumenetluse, saate kohtult taotleda, kelle kanda soovite menetluskulud jätta, nt võite taotleda kohtukulude jätmist selle õe kanda, kellest tulenevalt olite üldse sunnitud kohtumenetluse algatama. Iseasi, kas kohus Teie sellekohase nõude rahuldab, reeglina jäetakse perekonnaasjades poolte menetluskulud nende endi kanda, st kulud kannab see, kes mingisuguse kulutuse tegi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand